Mada nisam poklonik sadržaja od kojih podilazi jeza i koji podižu stres, bilo da je reč o filmovima ili delima iz oblasti književnosti, znam da mnogi mladi sa kojima delim svakodnevicu vole ovaj žanr, pa sam zato odlučila da objavljivanjem ovog članka doprinesem i njihovom čitalačkom iskustvu i promociji jednog mladog autora, verujući toploj preporuci atutorke teksta koji prenosim u celini.
Autor teksta:
Jelena Dilber, Nova POETIKA
U vreme popularnih triler romana koji vrve od akcije, avanture, napetosti i događaja u trci sa vremenom, nije lako napisati delo koje čitaocima drži pažnju i nameće se kao originalno i posebno.
Ali kada pisac u tome uspe, pa stvori knjigu koja se ne samo čita već se maltene u umu i gleda kao odistinski akcioni triler, može se reći da je postigao cilj koji mnogima ne polazi za rukom. Upravo je to pošlo “za perom” mladom autoru Vuku Cvetkoviću koji je romanom “Osmo lice zla” pokazao da će u našoj literaturi mladi naraštaji tek imati šta da kažu u nekim novim kriminalističkim i psihološkim književnim žanrovima.

Prikaz romana
Rodžer Vilijamson, detektiv koji živi i radi u Los Anđelesu, u jednom mamurnom jutru obojenom pokušajem da zaboravi na tragično nastradalu suprugu i sina, dobija vest da mu je dodeljen slučaj nestale devojke, poslednji put viđene u trenutku kada je u auto nasilno uvlači čovek u kostimu Supermena. Dok sa jedne strane policija pokušava da uđe u trag opasnom otmičaru, sa druge se rasvetljava psihopatologija Majkla Tereberija, čije višestruke ličnosti u telu i umu nesrećnog mladića čine niz zločina svojoj žrtvi, Moli Tomson. Dva paralelna toka radnje spojiće se u zajedničku nit kada policija otkrije identitet onoga koga traži, ali i prići sasvim blizu kulminaciji kada shvate da su Majklovi razlozi za otmicu mnogo komplikovaniji nego što se mislilo, taman toliko da svojim kužnim dahom dodiruju svakog ko mu se u životu i ne znajući zamerio, čak i one koji su mu za petama.
Stvarajući ovaj roman, autor je razvijao pravu akcionu priču u čijoj je žiži glavni negativac okružen brutalnim nasiljem, uz mnogo oružja i eksplozija, a sve to u velikom zapletu punom neizvesnosti i neočekivanih obrta. Smestivši priču u daleku Ameriku, među nebodere Los Anđelesa, osmislio je i tom prostoru odgovarajuće „čvrste momke”, detektive Rodžera i Marfija, koji su sposobni da reše enigmu zločina, ali ne i uspešni u naumu da poremete planove natprosečno inteligentnog Majkla Tereberija. U tom prepletu nepredvidljivih i neočekivanih događaja razvijaju spektakularni akcioni prizori, filmski dinamične scene sa puno napetih situacija, koje očigledno veoma dobro leže mladom autoru.
Ništa manje uverljivi su i dijalozi, detaljni i pažljivo razrađivani, koji likovima daju trodimenzionalnost i ostavljaju prostor za mnoštvo “flešbekova” i objašnjenja motiva za mnogobrojne postupke.
Među njima nema crno-belih ličnosti, ni među “pozitivcima” ni među “negativcima”. Ovi prvi čine pogreške, ne razmišljaju dovoljno, reaguju prebrzo i kolekcionari su mana, a ovi drugi pak, stvarani sa osećajem za složenu ljudsku prirodu, ne predstavljaju čisto „zlo” već u dubini zapekle duše nose razjašnjenje za svako nedelo koje čine. Na taj način su najprijemčiviji čitaocima upravo oni koji imaju slabosti, likovi od krvi i mesa; sa njima se poistovećuju, humanizuju ih i približavaju ih stvarnosti.
Ono što je u romanu posebno vredno, mladi autor Vuk Cvetković, kome ovo nije prvi roman, izgradio je na sebi najpoznatijem – psihološkom polju, budući da je i sam po zanimanju psiholog. Stvarajući Majklov psihološki profil, koji u sebi sadrži čak sedam različitih ličnosti, sublimiranih u njegovom osmom licu zla, na najbolji mogući način je približio slučaj jedne duboko obolele duše koja se u najtamnijim dubinama bori sa poremećajima identiteta, halucinacijama, sumanutim idejama i otuđenjima od sopstvenog uma i tela. Među tim redovima on je pripovedanje iskoristio u pravom smeru – da prikaže njegove unutrašnje borbe, osećanja, misli i strasti, koje događaji, okolina i društvo samo dodatno provociraju, dajući nam opsežnu analizu njegove pomračene psihe.
U psihičkim i emotivnim teskobama i lomovima nimalo ne zaostaju ni ostali likovi, detektiv Rodžer sa problemom alkoholizma i delirijum tremensom ili Moli kod koje se razvija kontroverzni Stokholmski sindrom, tek da nam pokaže kako se pukotine u duši mogu javiti svima i u svakom periodu života.
Razvijajući složenu radnju, Vuk Cvetković naprosto nije mogao da zaobiđe društvo iz kog su njegovi likovi ponikli, te tako sva događanja prožima sarkastična slika društva koja se ne mora vezivati samo za američko tlo. Protestna okupljanja fan-baze Majkla Tereberija najbolji su pokazatelj na koji način današnje poimanje demokratije može otići u nekom sasvim neobičnom pravcu, toliko izmeštenom, da se mogu pojaviti i oni koji će vatreno braniti zločinca, kriminalca i silovatelja, verujući da štite njegova ljudska prava. Veoma važan i slikovit je govor koji je njihov “idol” izgovorio pred masom, prvi put i nažalost prekasno, osećajući da ga neko iskreno podržava. U rečima da je on samo jedan od onih koji nosi lice zla i da će se vrlo brzo iznedriti još mnogo takvih, mučenih, ponižavanih, nevoljenih, iskazana je jedna velika i važna istina – da je današnje društvo zaboravilo da voli i neguje toplinu duše i nežnost srca, puštajući da zlo prepreči put dobru. Zaboravljajući koji tas vage treba da pretegne, i sami doprinosimo bujanju, razvitku i pobedi zla. A na takvim temeljima jedino je izvestan samo bol.
Hocete li (ipak) procitati ili prepustate drugima da doprinesu bujanju zla ..
Meni je isto nepojmljiva ova fascinacija ‘americkim psihom’; navodno je zlo zabavnije, cisce i iskrenije jer vam nitko nikad ne govori kako se to treba raditi. Ne radi se samo o zabranjenom vocu.
Mozda je zato bolje da ima ovakvih ‘djela’.. da udju u kanon pa da postanu dosadni toliko da ih stvarnost ne pozeli oponasati. A ako se netko i zaleti, da ga strucnjaci i teoreticari ubiju u pojam.
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Pokušaću da pročitam, kada dođem u posed knjige. Možda je i dobro napisana, ne mogu da sudim a priori. Zasad ću verovati preporuci. Ako ništa drugo, volela bih bar da otkrijem šta to privlači mnoge moje učenike koji čitaju slična štiva. Na sreću, nisam primetila ništa devijantno ni u njihovim razmišljanjima, ni u ponašanju, iako čitaju takve knjige. Možda im one pomažu da se suoče sa strahovima, da se upravo distanciraju od zla, a ne da im ono postane blisko, ne znam. Ako bismo tako gledali na zlo kao motiv u umetnosti, mnoga bismo dela morali izbaciti iz školske lektire. Zamislite kako bi bilo kada bi bar jedno dete iz svake generacije koja pročita „Zločin i kaznu“ odlučilo da oponaša Raskoljnikova! Ne dešava se to baš tako. Njih mnogo više inspiriše stvarni život, televizija, tabloidi, realiti programi (nažalost!) nego knjige koje danas malo ko čita.
A ako Vas zagolica radoznalost, pa ovu knjigu pročitate, volela bih da čujem povratnu informaciju.
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Tu ste u pravu: oponasa se roba i sminka, a ne djela, a za citanje morate moci sjediti sam u miru, i koliko-toliko kontrolirati vlastite misli.
(za pisanje vam je potreban samo alat. i hrabrost) (mozda zato svi i misle da su pisci)
Zalosti me sto je sve manje ljudi sposobno za to, iako se navodno cita vise nego ikad prije…
Tu smo mi podbacili, od vrtica se sustavno radi na odvracanju paznje i mijenjanju aktivnosti svako pola sata.
Nista mi iz tog svijeta nikad nije bilo blisko. I nista mi od njeg sada ne nedostaje.
Ako nadem besplatnu e-knjigu, mozda pogledam, ali samo zato sto je vasa preporuka 🙂
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Slažem se sa Vama, sasvim. A što se ove knjige tiče, sad sam i ja postala stvarno radoznala i moraću da je pročitam, bar da vidim jesam li pogrešila preporučujući je ovako na „neviđeno“.
Veliki pozdrav!
Свиђа ми сеСвиђа ми се